vlasnik: Jureti? Matko 
Hoby farmer, 
nano OPG-a 
za uzgoj, preradu
i prodaju uglavnom 
bobi?astog vo?a.

Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo 

Uzgoj, prerada i prodaja vo?a

Forums

Post Reply
Forum Home > Gnojidba > Ima li bitnog za moj nasad kupina u clanku "Zablude i mitovi o gnojidbi" Prof. dr. sc. Vladimir Vukadinovic

OPG Matko Juretic
Site Owner
Potvrda, strucnjaka i dugogodisnjih iskustava, je meni kao hobistu vrlo vazno, jer ne moram gubiti vrijeme na istrazivanja, koja zbog dugih intervala izmedju zasadjenog i ubranog, te zbog kolicine uzoraka koje bi morao uzeti da shvatim procese, bi iscrpilo svu motivaciju i godine zivota iz mene u slucaju "velikih" promasaja. Citajuci navedeni clanak, dobio sam slijedece shvacanje akcija koje trebam poduzeti: * - potvrda o tome da se gnojidba smatra najvaznijom agrotehnickom mjerom i da ju je pozeljno izvrsiti i u jesen i sa dusikom, doduse u manjoj mjeri, je meni zlata vrijedno. Jer izostanak gnojidbe na jesen, utjece na pad prinosa. * - nakon folijarne prihrane, opekline na listu su posljedica prevelike koncentracije gnojiva/sredstva u pripravku za prskanje. Npr. uzimajuci ojacivace biljaka iz PRO-ECO, kontaktirao sam njihovu strucnjakinju i trazio potvrdu za kolicinu doziranja, koju su preporucili, da li je stvarno u tom iznosu za te povrsine nasada kupina koje imam. * - kalcizacija mi pomaze u smanjenju zakiseljavanja tla (kod mene se pH tla krece od 5,5-6,5pH u nasadu kupina). Ja svaku jesen nakon berbe i ciscenja nasada tretiram nasad sa AgroCal-om. ("...Kalcij ucvrscuje stanicne membrane u biljci...utjece na pH strukturu tla... " - info iz clanka) * - povecanje postotka humusa za 1%, moze zadrzati i duplo duze vodu dostupnu biljci. Organskim gnojivima se moze povecati kolicinu humusa u tlu. * - folijarno prihranjivanje biljaka nakon vremena duze suse, je stetno. Biljka treba vodu. Treba je pustiti da se bori sa stetnicima, a ne da gubi energiju na prikupljanje hranjivih tvari.
May 20, 2019 at 2:06 AM Flag Quote & Reply

You must login to post.